Zobacz również

Nowa choroba - kciuk telefonisty

Nowa choroba - kciuk telefonisty
Ortopedzi coraz częściej mają do czynienia z nową chorobą cywilizacyjną, tzw. kciukiem telefonisty, który wynika z intensywnego używania smartphone'a. Podczas obsługi smartphone'a najintensywniej pracują kciuki, których używamy zarówno do pisania wiadomości, jak i przewijania ekranu. Nieustannie powtarzany podczas przewijania szybki ruch kciuka w kierunku małego palca nadwyręża go i generuje ból w dłoni po stronie kciuka, na skutek zapalenia pochewki ścięgna. Szczególnie narażeni na ból są młodzi "usieciowieni" - pacjenci w przedziale 15-25 lat. 

Lekarze zalecają młodym pacjentom przede wszystkim odciążenie kciuków, czyli: odłożenie smartphone'a na tydzień i cierpliwe czekanie, aż dolegliwości ustąpią. Zignorowanie tego tępego bólu, pojawiającego się podczas przewijania ekranu i pisania, może doprowadzić do przejścia zapalenia w stan przewlekły, który utrudni nie tylko korzystaniu ze smartphone'u, ale również znacznie utrudni wykonywanie wszelkich precyzyjnych czynności. W przypadkach skrajnie poważnych, niekiedy konieczne jest zoperowanie pochewki ścięgna. 

Aby zapobiec stanom zapalnym należy pamiętać o oszczędzaniu kciuków, np.: obsługując telefon oburącz lub używając także innych palców. Dodatkowo, warto robić ćwiczenia rozluźniające oraz rozmasowywanie dłoni.
Wszystkie komentarze (0)
Napisz komentarz
Twoja ocena ogólna:

Inne przychodnie w Rzeszowie