Marketing medyczny - nowe przepisy reklamy wyrobów medycznych

Marketing medyczny - nowe przepisy reklamy wyrobów medycznych

Osoby reklamujące wyroby medyczne powinny wiedzieć, że 1 stycznia 2023 roku weszły w życie nowe przepisy w tym zakresie. Jako że ewentualna kara pieniężna może wynosić aż do 2 milionów złotych, warto zaznajomić się z nowymi przepisami oraz ich przestrzegać. Jeśli mają Państwo jakiekolwiek wątpliwości na tej płaszczyźnie i potrzebują porady prawnej, mogą Państwo skorzystać z usług radcy prawnego w Rzeszowie.

Czego dotyczą nowe przepisy reklamy wyrobów medycznych?

Nowe przepisy na temat marketingu medycznego dotyczą przede wszystkim trzech kwestii:

  • • w reklamie wyrobów medycznych nie może występować żaden aktor grający osobę wykonującą jakikolwiek zawód medyczny lub osoba rzeczywiście wykonująca taki zawód na co dzień. Do niedawna można było się spotkać z takimi reklamami niemal na porządku dziennym;
  • • reklama nie może dotyczyć wyrobów medycznych przeznaczonych nie dla laików;
  • • reklama nie może nakłaniać dzieci do zakupu podanych wyrobów medycznych.


Jeśli któraś z tych kwestii jest niejasna bądź wymaga dokładniejszego sprecyzowania, pracownicy kancelarii prawnej w Rzeszowie mogą wyjaśnić interesujące Państwa kwestie.

Jak zdefiniować wyroby medyczne dla laików?

Chyba najwięcej wątpliwości dotyczy podpunktu związanego z publicznym reklamowaniem wyrobów medycznych przeznaczonych wyłącznie do stosowania przez laików. Same wyroby medyczne możemy definiować jako wszelkie narzędzia, artykuły, urządzenia, materiały, itp., które są używane w diagnozowaniu, monitorowaniu, zapobieganiu oraz leczeniu chorób czy urazów. Mogą to być zatem, np.: plastry, inhalatory czy preparaty oraz sprzęty wykorzystywane w medycynie estetycznej. Zakaz reklamy dotyczy wyrobów medycznych przeznaczonych nie dla laików, czyli takich, które wymagają stosownej wiedzy medycznej lub nawet stosowania ich pod opieką osoby wykonującej zawód medyczny. O tym, czy dany wyrób medyczny jest przeznaczony dla laików, decyduje producent.

Jeśli potrzebują Państwo szczegółowej porady dotyczącej możliwości reklamowania konkretnych wyrobów medycznych, mogą Państwo skontaktować się z prawnikiem w Rzeszowie pracującym w M. Wojciechowska i Wspólnicy Kancelaria Prawnicza Sp. k.

Wszystkie komentarze (0)
Napisz komentarz
Twoja ocena ogólna: