Skleroterapia - na czym polega?

Skleroterapia - na czym polega?

Leczenie niewydolności żylnej oraz innych problemów związanych z układem naczyniowym odbywa się obecnie przy zastosowaniu nowoczesnych i małoinwazyjnych metod. Zalicza się do nich między innymi skleroterapię. Jest to jedna z tych procedur, która dzięki swojej skuteczności stała się już niemal standardem. Co warto wiedzieć o tej metodzie leczenia?

Czym jest skleroterapia?
Skleroterapia polega na zamykaniu naczyń, poprzez podanie do nich specjalnego środka chemicznego. Wywołuje on stan zapalny, w następstwie którego dochodzi do obkurczania się ścian żyły oraz ich zrośnięcia do właściwej szerokości. Skleroterapię wykorzystuje się najczęściej do zamykania żył powyżej 3 mm średnicy. Można również przeprowadzać zabieg na mniejszych naczyniach, pod kontrolą aparatu do ultrasonografii dźwiękowej. Skleroterapia może stanowić samodzielną metodę leczenia, jak też uzupełnienie zabiegów chirurgicznych lub laserowych.

Jakie środki stosuje się do skleroterapii?
Można wyróżniać dwie metody wykonania zabiegu. Pierwsza z nich polega na podaniu preparatu w formie pianki (skleroterapia pianowa) lub płynu (skleroterapia płynowa). Spieniony preparat sprawdza się dobrze w przypadku większych żylaków, ponieważ nie rozprowadza się po żyle tak jak płyn, a zamiast tego przylega do ścian naczynia. Lek w formie płynnej wykorzystuje się natomiast w przypadku mniejszych żył, na przykład pajączków. Dzięki temu zabieg można wykonać bardzo precyzyjnie. O rodzaju zastosowanej substancji decyduje lekarz.

Jak wygląda zabieg?
Przed wykonaniem zabiegu pacjent przechodzi dokładną diagnostykę, najczęściej przy zastosowaniu badania USG. Pozwala ono uzyskać dokładną ocenę naczynia oraz stopnia zaawansowania schorzenia. Następnie odpowiedni preparat zostaje wstrzyknięty do żył. Zabieg nie jest bolesny i trwa dość krótko (około 20 minut). Jeśli zmiany są bardzo rozległa, może być konieczne wykonanie serii 2-4 zabiegów.

Wszystkie komentarze (6)
Robert

14.09.2020

Zabieg skleroterapii przeprowadzany w klinice dr Palucha jest bardzo skuteczny, efekty są dobre.

Adres IP: **.***.**.111

Igor

14.09.2020

Super artykuł.

Adres IP: **.***.**.111

Natalia

14.09.2020

Miałam ostatnio przeprowadzany taki zabieg, jest bezpieczny i bardzo skuteczny.

Adres IP: **.***.**.111

Andrzej

14.09.2020

Interesujący artykuł o zabiegu skleroterapii, szczegółowo opisane na czym polega i jak wygląda taki zabieg.

Adres IP: **.***.**.111

Matylda

17.01.2020

Skleroteriapia to bardzo skuteczna i nowoczesna metoda. Dowiedziałam się o niej podczas konsultacji u dr Paluch. Aktualnie po leczeniu pozbyłam się wszelakich objawów choroby.

Adres IP: **.***.**.111

Katarzyna

15.01.2020

W długoletnim borykaniu się z problemami żył dopiero w gabinecie prowadzonym przez dr. Łukasz Paluch dzięki zabiegowi Skleroterapii skutecznie rozpoczęłam walkę z chorobą.

Adres IP: **.***.**.111

Napisz komentarz
Twoja ocena ogólna:

Inne przychodnie w Rzeszowie

Bądź pierwszy
i oceń
Ocena: 5/5 (4 opinie)
Ocena: 5/5 (8 opinii)
Ocena: 5/5 (1 opinia)
Ocena: 4/5 (8 opinii)
Bądź pierwszy
i oceń