Pajączki - gdzie najczęściej się pojawiają?

Pajączki - gdzie najczęściej się pojawiają?

Venulektazje i teleangiektazje najczęściej są problemem estetycznym zlokalizowanym na przyśrodkowej stronie uda. Pajączki najczęściej są problemem, który dotyka kobiet i to w każdym wieku. Oprócz podłoża estetycznego pajączki mogą okazać się początkiem rozpoczynającej się niewydolności żylnej. Pajączki na przyśrodkowej stronie uda są ciężkie do zlokalizowania oraz rozpoznania, dlatego często pojawiają się patologie podczas próby ich usunięcia. Pajączki pojawiające się we wspomnianej okolicy zazwyczaj są efektem uszkodzonego połączenia z głębiej położoną żyłą układu powierzchownego, np. żyłą odpiszczelową. Pojawienie się pajączków w tym miejscu jest pierwszym sygnałem uszkodzenia zastawek w świetle żyły odpiszczelowej.

Określenie przyczyny powstania pajączków
Jeżeli dochodzi do uszkodzenia zastawek w żyle odpiszczelowej dochodzi do cofania się krwi, a więc dochodzi do stałego rozpierania mniejszych naczyń, co skutkuje pojawianiem się uszkodzeń naczyń powierzchownych, tj. widocznych na skórze. Inną przyczyną powstania pajączków w tym miejscu mogą być również przebyte urazy - uszkodzenie tkanek w tych okolicach może doprowadzić do wzrostu ciśnienia w naczyniach żylnych, które doprowadza do uszkodzenia ścian naczyń. Takie naczynia również są widoczne w postaci pajączków na skórze. Tak więc w obydwu przypadkach mamy niemal identyczne objawy, jednakże leczenie jest zupełnie inne, dlatego tak ważne jest prawidłowe rozpoznanie schorzenia. W każdym przypadku koniecznie jest wykonanie USG Doppler, dzięki któremu będzie można określić źródło problemu oraz jego przyczynę.

Jak pozbyć się pajączków?
Wybór metody, którą pozbędziemy się pajączków, zależy przede wszystkim od wielkości problemu, z którym mamy do czynienia. Należy pamiętać, że trzeba wyeliminować źródło problemu, a nie jego objawy. Jeżeli mamy do czynienia z chorym naczyniem, konieczne będzie rozpoczęcie jego leczenia. Najczęściej korzysta się z zabiegów laserowych wewnątrznaczyniowych, a także z zabiegów skleroterapii. Nie ma najlepszej metody, ponieważ wszystko zależy od chorego naczynia.

Wszystkie komentarze (0)
Napisz komentarz
Twoja ocena ogólna:

Inne przychodnie w Rzeszowie