Zobacz również

Odchudzanie - jak to zrobić zdrowo i skutecznie

Odchudzanie - jak to zrobić zdrowo i skutecznie

Otyłość jest chorobą, która wymaga odpowiedniego, kompleksowego leczenia. Stanu kiedy nasz organizm jest nadmiernie obciążony dodatkowymi kilogramami nie można bagatelizować, ponieważ zły styl życia, ciągłe siedzenie, niezdrowa dieta, objadanie się i wysoko przetworzona żywność doprowadzają nie tylko do niezgrabnej, otyłej sylwetki, ale w konsekwencji także do chorób układu krążenia, cukrzycy, bezdechu sennego, nowotworów, zapalenia stawów lub kości. Nie bez znaczenia jest też fakt, że nadwaga i otyłość dotyczą już prawie 70% naszego społeczeństwa. W grupie osób nadmiernie obciążonych kilogramami znajdują się nie tylko dorośli, ale także coraz więcej dzieci. Co więc zrobić, aby ten problem nas nie dotyczył? A jeśli zmagamy się z dodatkowymi kilogramami jakie kroki podjąć aby je skutecznie wyeliminować?

 

Czym jest otyłość?

Proces leczenia otyłości jest długotrwały, wymaga od nas wysiłku i samodyscypliny, zmusza do zmiany sposobu odżywiania i aktywności ruchowej, w przypadkach kiedy to nie wystarcza również do brania leków, a nawet do konieczności poddania się operacji bariatrycznej.
Do powstawania przewlekłej choroby cywilizacyjnej jaką jest otyłość przyczynia się współczesny "siedzący" tryb życia, mnogość wysoko przetworzonego, łatwo dostępnego i taniego pożywienia, ale także za zbyt dużą masę ciała mogą odpowiadać czynniki psychologiczne, metaboliczne i hormonalne. Ważna jest więc diagnoza przyczyn otyłości u każdego chorego indywidualnie, tylko wykrycie powodu otyłości pozwoli skutecznie dobrać proces leczenia tak aby przyniósł on spodziewane efekty.
Aby określić prawidłową masę ciała u dorosłego człowieka należy podzielić wagę przez wzrost (w metrach) i podnieść do kwadratu. Obliczamy w ten sposób BMI czyli wskaźnik oceny masy ciała, który jest prawidłowy do 24,9 kg/m2, jeśli BMI jest powyżej 24, 9 kg/m2 do 29,9 kg/m2 mówimy o nadwadze, natomiast kiedy wskaźnik masy ciała wynosi powyżej 29,9 kg/m2 oznacza otyłość. W przypadku dzieci to siatki centylowe określają prawidłowość masy ciała i wzrostu w danym wieku. Jeśli dziecko ma BMI większe niż 95 % jego rówieśników, możemy mówić o otyłości.

Niebezpieczeństwo otyłości nie polega tylko na tym, że mamy nieestetyczny wygląd, ale przede wszystkim obciąża stawy, prowadzi do ich degeneracji, niszczy też kości, obciąża kręgosłup który codziennie musi nosić te dodatkowe kilogramy, pojawiają się dolegliwości bólowe - bóle kręgosłupa Ostrowiec. Nadmiar tłuszczu odkłada się też w naczyniach krwionośnych w postaci tzw. blaszek miażdżycowych, co powoduje obciążenie naczyń krwionośnych i słabe odżywianie poszczególnych narządów, zwłaszcza serca, stąd choroby takie jak nadciśnienie tętnicze, wysoki poziom cholesterolu, cukrzyca typu 2, kamica pęcherzyka żółciowego, zawał serca czy udar mózgu. Nadmiar kilogramów ma też wpływ na nasze zdrowie psychiczne, powoduje kompleksy i niechęć do kontaktów z innymi ludźmi, a w konsekwencji prowadzi do depresji.

 

Jak leczyć otyłość?

W walce z nadmiarem kilogramów pomoże oczywiście zmiana nawyków żywieniowych i regularna aktywność fizyczna. Wiele osób próbuje radzić sobie z nadprogramowymi kilogramami samemu, często decydując się na podejrzane diety lub co gorsza przyjmowanie leków lub innych substancji odchudzających chcąc pozbyć się problemu szybko i bez większego wysiłku. Nie jest to jednak bezpieczne, każdy człowiek jest inny dlatego nie powinniśmy przyjmować żadnych preparatów odchudzających bez konsultacji z lekarzem, a dietą która nie jest indywidualnie do nas dobrana możemy wyrządzić sobie więcej szkody niż pożytku. Dlatego też skuteczne i zdrowe odchudzanie powinno odbywać się pod okiem lekarza i po konsultacjach z dietetykiem i trenerem.
Podkarpackie Centrum Leczenia Otyłości w Rzeszowie oferuje odchodzanie oprate na kompleksowym programie leczenia, zajmuje się kompleksowym leczeniem osób z nadwagą, zarówno dorosłych jak i dzieci, a także chirurgicznym leczeniem otyłości. Profesjonalny i kompleksowy program leczenia otyłości w tym miejscu polega na odpowiedniej diagnostyce, indywidualnie opracowanej diecie, wsparciu psychologicznym oraz regularnej aktywności fizycznej wdrożonej pod okiem wykwalifikowanych instruktorów.

Wszystkie komentarze (1)
~Piotr

18.03.2019

W walce z nadmiarem kilogramów pomogło mi Podkarpackie Centrum Leczenia Otyłości w Rzeszowie, które oferuję odchudzanie oparte na kompleksowym programie leczenia, zajmuje się kompleksowym leczeniem osób z nadwagą, zarówno dorosłych jak i dzieci, a także chirurgicznym leczeniem otyłości. Centrum Leczenia Otyłości w Rzeszowie oferuje profesjonalny i kompleksowy program leczenia otyłości jest oparty na odpowiedniej diagnostyce, indywidualnej opracowanej diecie, wsparciu psychologa oraz regularnej aktywności fizycznej, pod okiem wykwalifikowanych instruktorów. Dzięki pomocy wszystkim specjalistów, w końcu mogę cieszyć się lepszym samopoczuciem i odpowiednią sylwetką.

Adres IP: **.***.**.111

Napisz komentarz
Twoja ocena ogólna:

Inne przychodnie w Rzeszowie

Ocena: 5/5 (8 opinii)
Ocena: 5/5 (14 opinii)
Ocena: 5/5 (6 opinii)
Ocena: 5/5 (5 opinii)
Ocena: 5/5 (1 opinia)
Ocena: 5/5 (2 opinie)