Objawy zakrzepicy, których nie można lekceważyć

Objawy zakrzepicy, których nie można lekceważyć

Zakrzepica jest chorobą, która przez lata może rozwijać się w naszym układzie krwionośnym, jednocześnie nie dawać żadnych poważnych objawów. Skutki zakrzepicy mogą być niezwykle poważne, ponieważ w ciężkich przypadkach może nawet doprowadzić do śmierci. Zakrzepicę można uznać za chorobę niezwykle podstępną. Polega ona na tworzeniu się w żyłach zakrzepów, które utrudniają przepływ krwi, jak również mogą całkowicie go zatrzymać. Najczęściej zakrzepy pojawiają się w obrębie ud, podudzi, a także bioder. 

Jakie są czynniki zwiększające ryzyko zakrzepicy?

Największą podatność na zachorowanie na zakrzepicę mają osoby prowadzące siedzący lub stojący tryb życia i pracy, jak również osoby otyłe, które do swojego codziennego funkcjonowania nie wprowadzają odpowiedniej dawki ruchu oraz diety. Ryzyko rozwoju zakrzepicy wzrasta wraz z wiekiem, ponieważ bardziej narażone są osoby po 60. roku życia. Zachorować mogą osoby zmagające się z nowotworami, jak również osoby zmagające się ze schorzeniami układu krążenia. Znacznie bardziej narażone na zakrzepicę są kobiety w ciąży lub połogu, jak również stosujące antykoncepcję hormonalną. Równie obciążające i narażające na chorobę są genetyczne schorzenia związane z zaburzeniami krzepnięcia krwi.

 

Jakie są główne objawy zakrzepicy?

Do najczęstszych objawów występujących przy zakrzepicy można wskazać obrzęk oraz ból nóg, który ustępuje, gdy tylko podniesiemy kończynę do góry. Skóra może przyjmować również nietypowy kolor - będzie blada, a nawet szaro-niebieska, co wskazuje na problemy z prawidłowym przepływem krwi. U pacjentów z zakrzepicą żył głębokich obserwuje się gorączkę oraz ból w klatce piersiowej. Spory niepokój powinno wzbudzić częste drętwienie kończyn, jak również niemożliwość złapania oddechu, zamazany obraz czy nawet zaburzenia mówienia. W przypadku zauważenia u siebie podejrzanych objawów najlepszym rozwiązaniem będzie udanie się do lekarza flebologa - flebolog, który wykona badanie USG żył Doppler i wprowadzi odpowiednie leczenie.

Wszystkie komentarze (0)
Napisz komentarz
Twoja ocena ogólna:

Inne przychodnie w Rzeszowie

Ocena: 5/5 (5 opinii)
Ocena: 5/5 (14 opinii)
Ocena: 5/5 (3 opinie)
Ocena: 5/5 (2 opinie)
Ocena: 4/5 (8 opinii)
Ocena: 5/5 (8 opinii)
Bądź pierwszy
i oceń
Ocena: 5/5 (4 opinie)