Zobacz również

Leczenie żylaków, jak wygląda?

Leczenie żylaków, jak wygląda?

Żylaki to problem, który najczęściej obejmuje kończyny dolne i powszechniej występuje u kobiet niż u mężczyzn. Żylakami możemy nazwać poskręcane i uwypuklone żyły powierzchowne, które są widoczne przez skórę, a także towarzyszą im inne objawy. W dzisiejszych czasach żylaki są dość powszechnym problemem - najczęściej występują na podłożu genetycznym, jednakże na ich powstawanie wpływa również prowadzony styl życia, utrzymywana dieta oraz aktywność fizyczna. Żylaki są objawem klinicznym przewlekłej niewydolności żylnej, co oznacza, że dochodzi do cofania się krwi w naczyniach powierzchownych. Na tworzenie się żylaków wpływają procesy związane ze zwiększonym ciśnieniem krwi oraz zwiększeniem naporu krwi na ściany żył. Żylaków nie należy lekceważyć, szczególnie jeżeli towarzyszą im uczucie ciężkości, pieczenie oraz ból.

Przyczyny powstawania żylaków
Za główny czynnik powstawania żylaków uznaje się predyspozycje genetyczne. Chociaż na początku żylaki stanowią jedynie problem natury estetycznej, to jednak nieleczone mogą doprowadzić do poważnych powikłań, które stanowią nie tylko zagrożenie dla zdrowia, ale również dla życia. Powstawaniu żylaków sprzyja również wiek, palenie papierosów i przebycie zakrzepicy naczyń żylnych. Na pajączki lub żylaki narażone są kobiety zażywające doustną antykoncepcję hormonalną, a także osoby, których tryb życia lub pracy polega na długotrwałym pozostawianiu zarówno w pozycji stojącej, jak i pozycji siedzącej. Prawdopodobieństwo powstania żylaków jest również większe, gdy zmagamy się z nadwagą lub otyłością, a także w codziennym życiu mamy niedostateczną aktywność fizyczną i stosujemy nieprawidłową dietę, która prowadzi do częstych i długotrwałych zaparć.

Małoinwazyjne metody leczenia żylaków
Jeżeli zauważymy u siebie objawy związane z powstawaniem żylaków, warto udać się do lekarza flebologa, który na pierwszej wizycie kontrolnej przeprowadzi badanie ultrasonograficzne z wykorzystaniem metody Dopplera, dzięki której lekarz będzie znał stan zastawek żylnych, a także oceni czy krew przepływa przez żyły swobodnie, czy może się cofa. Jeżeli na badaniu zostanie wykryta nieprawidłowość, koniecznie trzeba będzie wprowadzić odpowiednią diagnozę i skuteczne leczenie. W dzisiejszych czasach niezwykle chętnie lekarze flebolodzy korzystają z małoinwazyjnych metod usuwania żylaków, m.in. skleroterapia Warszawa czy zabiegu laserowego usuwania żylaków.

Wszystkie komentarze (5)
anna s

30.09.2021

mam problem z pajączkami na nogach :( chyba muszę udać sie do specjalisty :)

Adres IP: **.***.**.111

anna s

30.09.2021

mam problem z pajączkami na nogach :( chyba muszę udać sie do specjalisty :)

Adres IP: **.***.**.111

Grażyna

25.05.2021

W leczeniu żylaków pomógł mi flebolog.

Adres IP: ***.***.**.36

Maria

20.04.2021

W kwestii leczenia żylaków warto zaufać specjaliście.

Adres IP: ***.***.***.150

Lidia

20.04.2021

Polecam zabieg skleroterapii.

Adres IP: ***.***.***.150

Napisz komentarz
Twoja ocena ogólna: