Leczenie chorób przyzębia - paradontoza

Leczenie chorób przyzębia - paradontoza

Paradontoza jest poważną chorobą, która objawia się zapaleniem przyzębia, a jej niekontrolowany rozwój może nawet doprowadzić do uszkodzenia lub całkowitej utraty zębów. Przy paradontozie konieczne są regularne wizyty w gabinecie stomatologicznym https://www.kolodziejczykowie.pl/, który na bieżąco będzie kontrolował stan zębów, a także wspomagał w leczeniu choroby. Jeżeli paradontoza zostanie wcześnie rozpoznana, można będzie jej skutecznie zapobiegać. 

Jak najczęściej objawia się paradontoza?

Przede wszystkim, jak już wspomnieliśmy, jest to dość powszechna choroba przyzębia, która najczęściej dotyka osoby ok. 30 roku życia i jej skutkami ubocznymi jest rozchwianie zębów. Paradontoza najczęściej rozwija się u kobiet w ciąży oraz u osób młodych, które są obciążone genetycznie. Zapaleniu sprzyja nieprawidłowa higiena jamy ustnej, a także jedną z jej przyczyn może być nieprawidłowe funkcjonowanie układu immunologicznego. Choroba najczęściej jest konsekwencją nadmiernego rozwoju płytki nazębnej, która pokrywa dużą część zęba, aż w końcu dociera pod dziąsło, co objawia się zmniejszeniem stabilności osadzenia zęba i jego całkowitą utratą. 

Nieleczona paradontoza najczęściej objawia się nieświeżym zapachem z ust, ogólnym osłabieniem zębów, a nawet ich wypadnięciem. Nawet jeżeli paradontoza doprowadzi do utraty zęba, to nie jest to pozbycie się problemu, ponieważ stan zapalny będzie dalej się rozwijał i stanie się miejscem rozwoju szkodliwych bakterii. Leczenie stomatologiczne przyniesie najwięcej efektów w pierwszym stadium rozwoju choroby, a więc gdy zauważymy u siebie nieświeży oddech oraz częste zapalenie dziąseł. Im jednak bardziej paradontoza się rozwinie bez interwencji dentysty, tym trudniej będzie ją zahamować. A jak rozpoznać zapalenie dziąseł? Przede wszystkim będziemy mieli do czynienia z ich nadmiernym krwawieniem i to nie tylko podczas ich mycia, ale również przy jedzeniu. 

Przed paradontozą może nas ochronić przede wszystkim profilaktyka, a więc regularne wizyty w gabinecie u stomatologa, który skontroluje wszystkie nasze zęby. Dentysta powinien nam zlecić prześwietlenie zębów oraz poddać nas zabiegowi skalingu, a więc usuwania kamienia nazębnego z zębów. Równie ważne jest codzienne dbanie o zdrowie i odpowiednią higienę jamy ustnej. Warto przerzucić się na szczoteczkę o miękkim włosiu, a także na naturalne pasty do zębów, które nie będą nadmiernie uszkadzały szkliwa, najczęściej w takich pastach znajduje się: mleczan gliny, alantoina, bisabolol i chloroheksedryna. 

Wszystkie komentarze (1)
Joanna

20.04.2021

Paradontoza pojawiła się u mnie po czterdziestym roku życia.

Adres IP: ***.***.***.150

Napisz komentarz
Twoja ocena ogólna:

Inne przychodnie w Rzeszowie