Korzyści zdrowotne wynikające z gry w squasha

Korzyści zdrowotne wynikające z gry w squasha

Squash Rzeszów nie jest wybitnie popularnym sportem, zarówno w Polsce, jak i na świecie. Mimo że entuzjastów tej dyscypliny można znaleźć w wielu krajach, wciąż nie jest to dyscyplina olimpijska. Da się jednak zauważyć, że z roku na rok kortów przybywa, a liczba miłośników tego sportu stale się zwiększa. Sama gra nie jest skomplikowana i polega na tym, że dwóch graczy stoi w tym samym polu naprzeciw ściany frontowej. Ich zadaniem jest odbijanie piłki o ścianę tak, by przeciwnik nie odbił piłki poprawnie albo by nie odbił jej w ogóle.

Podstawą squasha jest w zasadzie "bieganie za piłką". Dlatego też sport ten jest doskonałym cardio, angażującym na dodatek wszystkie partie mięśni. Sport poprawia orientację, refleks i szybkość. Wymaga, ale i poprawia koncentrację i pomaga zredukować tkankę tłuszczową.

Dlaczego squash jest tak dobry dla zdrowia? Serce.
Squash wymaga szybkiego ruchu, więc pobudza układ sercowo-naczyniowy. Poprawia ukrwienie całego organizmu i ułatwia dostarczanie tlenu wraz ze składniami odżywczymi do komórek. Podczas intensywnej gry układ oddechowy i sercowo-naczyniowy pracują na pełnych obrotach, dzięki czemu się wzmacniają.

Koordynacja i orientacja
Podczas gry zawodnik musi bacznie śledzić piłeczkę, przy jednoczesnym wykonywaniu innych ruchów czy kroków. Dlatego też squash poprawia koordynację ruchową i orientację, co przekłada się na zwiększenie precyzji i umiejętność wykonywania kilku czynności jednocześnie. Nagłe ruchy w przód/tył/na boki ma pozwalają poprawić zwinność i polepszają precyzję wykonywanych ruchów.

Koncentracja
W czasie gry w squasha pracują nie tylko mięśnie, ale też więzadła, ścięgna i stawy. Regularne ćwiczenie tych obszarów poprawia gibkość i pozwala wypracować najlepszą technikę gry. Co więcej, każdy z zawodników musi jednocześnie obserwować piłkę, przeciwnika, a do tego reagować na uderzenia tak, by nie popełnić błędu. To doskonała stymulacja dla umysłu, który odbiera bodźce od wielu zmysłów jednocześnie, odczytuje je i umożliwia wykonanie najbardziej skutecznych posunięć.

Mięśnie
Squash to król w kwestii wspierania utraty zbędnych kilogramów. Około godzinna partia dość intensywnej gry pozwala spalić nawet 800-1000 kcal. Dlatego też regularnie odbywane treningi pozwolą nie tylko zrzucić tłuszcz, ale też wyrzeźbią mięśnie i zmienią sylwetkę na zdecydowanie bardziej atletyczną.

Stres i dobre samopoczucie
Czujesz, że jesteś zestresowany i zmęczony? Nic nie rozluźni Cię tak, jak porządny wysiłek, który wyzwoli produkcję endorfin. Squash budzi ducha zdrowej rywalizacji, a przy tym wywołuje same pozytywne emocje. Siła uderzeń połączona z ogólnym treningiem ciała pozwoli się wyłączyć, zapomnieć o stresie, a przy tym naładuje pozytywną energią na kolejne dni. Korzystne działanie squasha zaobserwować można również w kwestiach dotyczących pewności siebie. Chodzi tu zarówno o pewność siebie wynikającą z poprawy kondycji i wyglądu ciała, ale też naukę radzenia sobie z przegraną. Na korcie jest tak, jak w życiu - nie zawsze uda się zwyciężyć. Dlatego też sport jest idealnym sposobem na to, by nauczyć się oswajać z porażkami, wyciągać lekcje i doskonalić swoje umiejętności tak, by stać się najlepszym.

Podsumowując - korzyści z uprawiania squasha jest bardzo dużo. Dzięki dużej intensywności gry połączonej z prostymi regułami udało się stworzyć sport uniwersalny, który może być uprawiany przez każdego, komu pozwala na to zdrowie. Odwiedź najbliższy kort i sprawdź, dlaczego tylu ludzi kocha squasha.

Wszystkie komentarze (0)
Napisz komentarz
Twoja ocena ogólna: