Zobacz również

Kilka cennych informacji o hipoterapii

Kilka cennych informacji o hipoterapii

Hipoterapia to terapia z udziałem koni, która jest jedną z najpopularniejszych form rehabilitacji niepełnosprawności psychoruchowej. Jest to metoda rehabilitacyjna, która może mieć zastosowanie w każdym wieku, jednakże najczęściej wykorzystywana jest w przypadku dzieci oraz młodzieży. Kontakt ze zwierzęciem, jakim jest koń to często niezastąpione źródło pomocy, dzięki któremu można pokonywać lęki, wyrażać swoje emocje, a także budować nowe relacje i więzi emocjonalne.

Rehabilitacja konna pomaga osobom zmagającym się z zespołem Downa, porażeniem mózgowym, a także z autyzmem czy innymi nieprawidłowościami związanymi z chodzeniem, a nawet amputacjami. Hipoterapia zazwyczaj przeprowadzana jest w okresie wiosenno-letnim w celu utrzymania komfortu pacjentów oraz możliwości skorzystania z wybiegów dla koni. Hipoterapia rozpoczyna się od zapoznania pacjenta z koniem — jest to pierwszy etap, którego zadaniem jest powstanie emocjonalnej więzi pacjenta z koniem oraz pokonanie wewnętrznych lęków. Po wstępnym zapoznaniu dziecko jest sadzane na konia, stosowane są przy tym specjalnie narzędzia, m.in. pas do hipoterapii, dzięki którym pacjent ma bezpośredni kontakt z ciałem konia i łatwiej może wyczuwać jego ruchy, co jest jednym z celów rehabilitacji.

Hipoterapia pozwala dzieciom i młodzieży zrobić postępy w kwestii komunikacji oraz wyrażania własnych uczuć, co będzie szczególnie korzystne dla dzieci chorych na autyzm. Jazda konna  http://www.siedliskojanczar.pl/stadnina.html?page=1 pomoże również dzieciom, które zmagają się z nieprawidłowym wzorcem chodzenia, ponieważ nauka jazdy konnej wymaga zaangażowania mięśni głębokich brzucha, a także mięśni przykręgosłupowych — dochodzi do ich rozwinięcia oraz wzmocnienia. Hipoterapia niezwykle często wykorzystana jest również w leczeniu dzieci z zespołem Downa, a także u dzieci z porażeniem mózgowym czy z upośledzeniem umysłowym, a także ze skoliozą czy po przeprowadzonych amputacjach. Na terenie województwa podkarpackiego zajęcia hipoterapii prowadzone są na terenie ośrodka wypoczynkowego Siedlisko Janczar zlokalizowanego na Pstrągowej w okolicy Rzeszowa oraz Strzyżowa.

Wszystkie komentarze (0)
Napisz komentarz
Twoja ocena ogólna:

Antyoksydanty mają wręcz zbawienny wpływ na nas...
Rak piersi jest jednym z najczęściej wykrywanych...
Kiedy pojawia się ból jest to sygnał, że...
Pojawiające się zmarszczki czy problemy z kondyc...
Wady zgryzu diagnozuje się obecnie u ponad połow...
Przyszła mama w celu prawidłowego rozwoju dzieck...