Kiedy zmienia się poziom estrogenów?

Kiedy zmienia się poziom estrogenów?
Estrogeny to grupa trzech hormonów podobnych do siebie pod względem struktury molekularnej, tj.: estron, estriol i estradiol. Estrogeny produkowane są w jajnikach, nadnerczach oraz w komórkach tkanki tłuszczowej. U mężczyzn w niewielkich ilościach estrogeny produkowane są przez jądra oraz korę nadnerczy — ich niedobór jest powodem bezpłodności.

Rola estrogenów jest nie tylko kluczowa w okresie dojrzewania, ale również później bywa nieoceniona. Wpływa na typowo kobiecą budowę ciała, cykl miesiączkowy, płodność, popęd seksualny, wygląd skóry, psychikę, a także ma pozytywny wpływ na metabolizm.

Stężenie estrogenów w organizmie zależy od wielu czynników, tzw. modulujących. Poza dietą jest to stres oraz wysiłek fizyczny. Dużą rolę w organizmie kobiety przypisuje się ponadto progesteronowi, a brak odpowiedniej proporcji między tymi substancjami może skutkować pojawieniem się cykli bezowulacyjnych, co z kolei przekłada się na płodność.

Jeśli zauważą Panie jakiekolwiek nieprawidłowości, warto zgłosić się do ginekologa w celu włączenia leczenia, które poprawi komfort codziennego życia.
Wszystkie komentarze (0)
Napisz komentarz
Twoja ocena ogólna:

Inne przychodnie w Rzeszowie

Ocena: 5/5 (14 opinii)
Ocena: 5/5 (2 opinie)
Bądź pierwszy
i oceń
Ocena: 5/5 (5 opinii)

Rak piersi jest jednym z najczęściej wykrywanych...
Żylaki to poskręcane i uwypuklone żyły powierz...
Zakrzepica jest chorobą, która przez lata ...
Bóle mogą pojawiać się w różnych sytuacjach....
Termolifting to przykład zabiegu estetycznego, kt...
Badanie USG żył powinno być wykonane przez doś...