Kaszel suchy czy kaszel mokry - jak rozpoznać rodzaj kaszlu u niemowląt?

Kaszel suchy czy kaszel mokry - jak rozpoznać rodzaj kaszlu u niemowląt?

Rozpoznanie rodzaju kaszlu u niemowląt jest kluczowe w celu dobrania odpowiedniego sposobu leczenia, ponieważ inne postępowanie prowadzone jest w przypadku kaszlu suchego, jak w przypadku kaszlu mokrego. Jak w prosty i szybki sposób rozpoznać rodzaj kaszlu u niemowląt? Szczególnie trudne może okazać się takie zadanie w przypadku świeżo upieczonych rodziców, których dziecko po raz pierwszy przechodzi infekcję dolnych lub górnych dróg oddechowych. 

Czym różni się kaszel suchy od mokrego? 
Kaszel suchy nazywany jest kaszlem nieproduktywnym, ponieważ czujemy przy nim przede wszystkim suchość oraz drapanie w gardle. Mamy wrażenie, że w drogach oddechowych znajduje się coś, co nas łaskocze i drażni, jednakże nie można tego odkrztusić. Podrażnieniu ulegają receptory krtani, oskrzeli oraz błony śluzowej nosogardzieli, co doprowadza do odruchu kaszlu. Suchy kaszel związany jest przede wszystkim z męczącymi i długotrwałymi napadami, które mogą objawiać się także w nocy, wybudzając niemowlę ze snu. Przy suchym kaszlu niemowlę nie będzie wydzielać wydzieliny, ponieważ nie jest ono produkowane w nadmiarze. Tak więc suchy kaszel będzie niezwykle często pojawiał się na skutek infekcji wirusowej, jak i podrażnienia dróg oddechowych przez czynniki drażniące, np. zbyt suche powietrze w pomieszczeniu. Natomiast kaszel mokry objawia się po kilku dniach od rozpoczęcia się infekcji, kiedy w drogach oddechowych zaczyna pojawiać się obfita wydzielina - wtedy kaszel jest znacznie głębszy i można powiedzieć, że wręcz bulgoczący. Odkrztuszanie wydzieliny powoduje, że z dróg oddechowych usuwane są bakterie chorobotwórcze odpowiedzialne za infekcję. 

Jak leczyć kaszel?
Po rozpoznaniu rodzaju kaszlu, z którym zmaga się Twoje niemowlę, konieczne jest wprowadzenie odpowiednich środków, dzięki którym Twoje dziecko szybko wróci do zdrowia. W przypadku suchego kaszlu konieczne jest leczenie choroby, z którą jest on bezpośrednio związany. Suchy kaszel należy łagodzić, aby nie męczył niemowlęcia i nie utrudniał mu oddychania, a także nie zakłócał snu. Dobrym wyborem będzie tutaj syrop na kaszel dla dzieci.
A co w przypadku kaszlu mokrego? W przypadku kaszlu mokrego postępujemy odmiennie niż przy zwalczaniu kaszlu suchego, a więc stymulujemy kaszel. Podajemy syrop na kaszel, dzięki któremu wydzielina stanie się rzadsza i bardziej płynna, co pozwoli jej na znacznie szybsze oderwanie się i opuszczenie dróg oddechowych. 

Wszystkie komentarze (0)
Napisz komentarz
Twoja ocena ogólna: