Jakie objawy daje rak piersi?

Jakie objawy daje rak piersi?

Rak piersi jest jednym z najczęściej wykrywanych nowotworów u kobiet, a szczyt zachorowań występuje u kobiet w wieku od 50 do 69 lat. Chociaż wiedza na temat nowotworów z roku na rok jest coraz większa, to jednak wciąż najważniejsze jest wykrycie raka na wczesnym etapie zaawansowania - wtedy możliwe jest nawet jego całkowite wyleczenie. Pomocne w diagnozowaniu raka piersi może być przeprowadzanie samobadań, tzw. czujność onkologiczna, a więc znajomość wczesnych objawów nowotworu, a także korzystanie z badań profilaktycznych i przesiewowych. Jakie są najczęstsze objawy raka piersi?

Rak piersi - charakterystyczne objawy

Symptomy raka piersi zależą przede wszystkim od stopnia zaawansowania choroby nowotworowej. W początkowym stadium zazwyczaj rak piersi oraz rak sutka przebiegają bezobjawowo - takie zmiany można wykryć podczas diagnostycznego samobadania piersi, badanie piersi za pomocą USG lub mammografii. Wszelkie niepokojące zmiany, które zauważymy na piersiach, powinny zostać przeanalizowane przez wykwalifikowanego i doświadczonego lekarza, jakim jest onkolog. W miarę wzrostu guza nowotworowego do najczęstszych objawów zalicza się poważną asymetrię piersi, zaczerwienienie skóry, wyciek płynów z jednej strony brodawki, a także wciągnięcie skóry lub brodawki czy poszerzenie żył na piersiach. Do typowych objawów należy również powiększenie węzłów chłonnych zlokalizowanych w okolicy rozwijającego się nowotworu.

Jak wykryć nowotwór piersi?

Nie każdy guzek wykryty podczas samobadania lub badania profilaktycznego jest rakiem, jednakże do chwili wyjaśnienia jego obecności powinien być traktowany jako nowotwór złośliwy. Im wcześniej wykryjemy raka piersi, tym szybciej rozpoczniemy leczenie, dzięki któremu możemy zostać całkowicie wyleczeni, dlatego każda kobieta powinna zachowywać czujność onkologiczną, jak również przestrzegać profilaktyki. Jeżeli zauważymy u siebie niepokojące objawy, warto zgłosić się do lekarza, który zajmuje się diagnostyką i leczeniem raka w klinice onkologicznej. Podstawą do rozpoczęcia leczenia są wyniki badania histopatologicznego, a także określenie stopnia zaawansowania choroby.

Wszystkie komentarze (5)
Michalina

30.03.2022

To w końcu do jakiego lekarza należy się udać, jeżeli zauważymy u siebie niepokojące objawy, które być może związane są z nowotworem piersi?

Adres IP: **.***.**.111

Anna Patrycja

28.03.2022

Trzeba pamiętać aby nie lekceważyć absolutnie żadnych objawów które nas w jakiś sposób niepokoją.

Adres IP: **.***.**.111

Paulina

25.05.2021

Im szybciej rak piersi zostanie wykryty tym lepiej.

Adres IP: ***.***.**.36

Sylwia

20.04.2021

Najważniejsza jest profilaktyka.

Adres IP: ***.***.***.150

Magdalena

20.04.2021

Jednym z typowych objawów jest powiększenie węzłów chłonnych.

Adres IP: ***.***.***.150

Napisz komentarz
Twoja ocena ogólna: