Jakich produktów spożywczych unikać w przypadku aft i pleśniawek?

Jakich produktów spożywczych unikać w przypadku aft i pleśniawek?

Afty i pleśniawki w jamie ustnej mogą być uciążliwe, bolesne i utrudniają codzienne funkcjonowanie. Choć przyczyny ich powstawania mogą być różnorodne, dieta może odgrywać istotną rolę w zapobieganiu lub nasileniu tych dolegliwości. W tym artykule omówimy, jakie produkty spożywcze warto unikać, aby minimalizować ryzyko pojawiania się aft i pleśniawek.

Kwaśne owoce i soki

Unikanie niektórych produktów spożywczych może pomóc w zapobieganiu powstawaniu aft i pleśniawek w jamie ustnej. Owoce cytrusowe, takie jak pomarańcze, mandarynki, cytryny czy ananasy, są bogate w kwas askorbinowy, który może drażnić błonę śluzową jamy ustnej. Osoby podatne na aftowe zmiany powinny ograniczyć spożycie tych owoców lub unikać kontaktu soku cytrusowego z błoną śluzową.

Pikantne potrawy, przyprawy i sól

Pikantne potrawy oraz ostre przyprawy, takie jak pieprz, chili czy musztarda, mogą działać drażniąco na błonę śluzową jamy ustnej, co może prowadzić do powstawania aft i pleśniawek. Osoby, które cierpią na tego typu dolegliwości, powinny unikać spożywania zbyt pikantnych potraw. Również zbyt duże spożycie soli może prowadzić do podrażnień błony śluzowej jamy ustnej, co z kolei może sprzyjać powstawaniu aft i pleśniawek. Staraj się ograniczyć spożycie solonych przekąsek i dań.

Pozostałe produkty spożywcze

Kwaśne owoce, pikantne potrawy, orzechy, sól, produkty wysokotłuszczowe oraz zawierające gluten są częstymi czynnikami drażniącymi, które mogą nasilać te dolegliwości. Orzechy mogą być trudne do strawienia i mogą powodować podrażnienia w jamie ustnej u niektórych osób. Jeśli zauważasz, że po spożyciu orzechów występują u Ciebie aftowe zmiany, warto unikać ich spożywania. Także produkty wysokotłuszczowe, takie jak fast foody, smażone potrawy czy tłuste mięsa, mogą mieć niekorzystny wpływ na zdrowie jamy ustnej i ogólnie na organizm. Ograniczenie spożycia tych produktów może pomóc w zapobieganiu aftom i pleśniawkom. Ponadto niektóre osoby mogą być wrażliwe na gluten, który występuje głównie w produktach zbożowych, takich jak pszenica, żyto czy jęczmień. U niektórych osób nietolerancja glutenu może prowadzić do powstawania aft i pleśniawek.


Warto obserwować swoją dietę i zwracać uwagę na reakcje organizmu po spożyciu określonych produktów. W przypadku częstych problemów z aftami i pleśniawkami, warto skonsultować się z lekarzem lub dietetykiem w celu ustalenia odpowiedniej diety i zapobiegania tym dolegliwościom.

Wszystkie komentarze (0)
Napisz komentarz
Twoja ocena ogólna:

Inne przychodnie w Rzeszowie

Bądź pierwszy
i oceń
Ocena: 5/5 (1 opinia)
Bądź pierwszy
i oceń
Ocena: 5/5 (1 opinia)
Ocena: 5/5 (5 opinii)
Ocena: 5/5 (3 opinie)
Ocena: 4/5 (8 opinii)