Higiena jamy ustnej - co warto wiedzieć?

Higiena jamy ustnej - co warto wiedzieć?
Prawidłowe mycie zębów wcale nie polega wyłącznie na ich szczotkowaniu przy użyciu dedykowanych tej czynności pasty oraz szczoteczki. W rzeczywistości higiena jamy ustnej wymaga o wiele więcej zabiegów, które nie są skomplikowane i trudne, a przełożą się na zdrowy uśmiech, piękne zęby i świeży oddech. Całkowity jej brak lub nieumiejętna higiena jamy ustnej mogą być także przyczyną nie tylko próchnicy i chorób zębów, ale też rozwoju różnych zmian w obrębie całej jamy ustnej, jak choćby afty czy pleśniawki. Dlatego też warto podejmować zabiegi w tym kierunku i dowiedzieć się, jak powinno wyglądać codzienne mycie zębów i co jaki czas należy umawiać się do stomatologa. Odpowiedzi na te pytania udzielamy w niniejszym artykule.

Jak poprawnie szczotkować zęby?

Poprawne szczotkowanie zębów opiera się przede wszystkim na korzystaniu z odpowiednio dobranych narzędzi, czyli pasty oraz szczoteczki do zębów. W przypadku pasty najważniejszy jest jej skład, a szczoteczka zaś powinna mieć odpowiednią twardość włosia. Podczas szczotkowania zębów szczególnie ważne są dokładność, systematyczność i czas wykonywania tej czynności (co najmniej trzy minuty). Na prawidłowe mycie zębów składa się jego technika, która może wykorzystywać choćby ruch wymiatający.

Szczotkowanie zębów to nie wszystko

Bakterie, resztki pokarmu i osad gromadzą się nie tylko na zębach, a właściwie w obrębie całej jamy ustnej - na policzkach, języku i przestrzeniach pomiędzy zębami. Dlatego też samo szczotkowanie zębów jest niewystarczające, ponieważ szczoteczka nie jest w stanie dotrzeć do każdego miejsca w jamie ustnej. W tym celu powinno się używać nici dentystycznej, płynu do płukania i opcjonalnie skrobaczki do czyszczenia języka (czynność tę można wykonać również szczoteczką). Mycie zębów powinno zatem przebiegać w kilku etapach, które pozwolą na zachowanie świeżego oddechu, posiadanie pięknego uśmiechu oraz dezynfekcję całej jamy ustnej.

Kiedy powinno się umawiać na wizytę do dentysty?

Na wizytę do stomatologa należy się koniecznie umówić w sytuacji, gdy coś nie tak dzieje się z naszymi zębami, np. odczuwamy ból. Oczywiście wizyty u dentysty powinny się odbywać nie tylko wtedy, gdy boli nas ząb. Na przeglądy dentystyczne powinno się chodzić minimum raz na pół roku, podczas których decyduje się o ewentualnym leczeniu próchnicy, innych chorób zębów czy też potrzebie usunięcia kamienia. Niestety systematyczne i prawidłowe dbanie o higienę jamy ustnej nie może dać całkowitej pewności, że nie powstaną jakieś ubytki na zębach. W tej sytuacji ryzyko jest dużo mniejsze, jednakże zdecydowanie nie powinno się pomijać regularnych wizyt u lekarza stomatologa.
Wszystkie komentarze (0)
Napisz komentarz
Twoja ocena ogólna: