Czy się zajmuje ortopedia regeneracyjna?

Czy się zajmuje ortopedia regeneracyjna?

Ortopedia regeneracyjna to dość młoda gałąź medycyny, której głównym celem jest odtworzenie uszkodzonych tkanek z wykorzystaniem komórek młodych, które zastąpią komórki stare i chore. W taki sposób w uszkodzonych lub zmienionych chorobowo tkankach nastąpi proces regeneracji. Zabiegi związane z ortopedią regeneracyjną stymulują naturalne procesy naprawcze, dzięki którym możliwa jest odbudowa uszkodzonych tkanek.

Co wykorzystuje się do odbudowy tkanek?
W przypadku ortopedii regeneracyjnej do procesów stymulujących regenerację tkanek wykorzystuje się osocze bogatopłytkowe, czyli PRP, ang. platelet-rich plasma, które na całym świecie uznawane jest na dość innowacyjne, a zarazem niezwykle obiecujące podejście do tematu regeneracji tkanek. Co kryje się pod nazwą PRP? Jest to stężony preparat płytkowy w małej zawartości osocza, który odseparowany jest z pobranej od pacjenta krwi. W PRP znajdują się ogromne pokłady czynnika wzrostu, dlatego często ta metoda używana jest do pobudzenia fizjologicznego procesu gojenia ran, a także stymulacji do regeneracji tkanek miękkich i twardych, dzięki dostarczeniu do nich odpowiedniego stężenia czynnika wzrostu. PRP wstrzykuje się do miejsca, które chcemy objąć leczeniem - cały zabieg trwa zazwyczaj mniej niż 20 minut.

Terapia PRP, gdzie ją można zastosować?
Zastosowanie terapii PRP może nie tylko stymulować proces gojenia się ran, ale również znacznie zmniejszyć potrzebę przeprowadzenia operacji. Terapia PRP jednak nie jest wyłącznie stosowana w stymulacji procesu gojenia ran, ale również w regeneracji i odbudowie kości, w gojeniu tkanki łącznej, ścięgien, chrząstek i więzadeł, jak również w rozrastaniu nowych naczyń krwionośnych. Główne zastosowanie PRP ma nie tylko w ortopedii, ale również w medycynie sportowej. Najczęściej PRP jest stosowane do leczenia barku, nadgarstka i ręki, łokci, kolana, pleców i bioder, kostki i stopy. Terapia PRP polega na podaniu 3 iniekcji w ciągu 3 miesięcy, a dla długotrwałych rezultatów zalecane są zabiegi podtrzymujące.

Wszystkie komentarze (2)
Ela

25.05.2021

Wcześniej nie wiedziałam czym się zajmuje ta dziedzina ortopedii, bardzo ciekawe informacje.

Adres IP: ***.***.**.36

Laura

20.04.2021

Zainteresował mnie ten artykuł.

Adres IP: ***.***.***.150

Napisz komentarz
Twoja ocena ogólna: