Codzienne nawyki i zła postawa ciała przyczyną bólu pleców

Codzienne nawyki i zła postawa ciała przyczyną bólu pleców

Plecy oraz ukryty w nich kręgosłup to niezwykle istotne elementy naszego organizmu. Kręgosłup jest swego rodzaju bazą dla ciała, a plecy wraz z mięśniami stanowią jego wsparcie. W momencie, kiedy pojawia się ból, powinna nam się zapalić czerwona lampka. Zarówno ból pleców, jak i ból kręgosłupa nie zwiastują niczego dobrego. Bólu pleców oraz kręgosłupa nie należy ignorować i zawsze warto wykonać dodatkowe badania, które stwierdzą lub wykluczą poważniejsze schorzenia.

Przyczyn bólu pleców można doszukiwać się można przede wszystkim w schorzeniach kręgosłupa oraz napięciu mięśni. Warto mieć też na uwadze, że złe nawyki oraz nieprawidłowa postawa ciała również wpływają na kondycję pleców, powodując dolegliwości bólowe. Co je powoduje? Jak się przed nimi uchronić? Mówiąc złe nawyki mamy na myśli np. siedzenie zbyt długo w jednej (często nienaturalnej) pozycji, wielogodzinne chodzenie w butach na wysokich obcasach, brak aktywności fizycznej, niewygodna ciała w trakcie snu czy nieodpowiednie podnoszenie ciężkich rzeczy. W tym przypadku ból pleców następuje w efekcie przeciążania tkanek i stawów, pojawia się przeważnie w odcinku piersiowym i ma on charakter krótkotrwały. Już na tym etapie można twierdzić, że niezmienione złe nawyki mogą poskutkować poważniejszymi wadami, które objawiają się w postaci bólu na każdym odcinku pleców.

Jak więc zminimalizować ryzyko występowania bólu pleców i zadbać o zdrowy kręgosłup?


Tutaj trzeba będzie przede wszystkim wyeliminować złe nawyki oraz podjąć się aktywności fizycznej. Zwróć uwagę na postawę jaką masz w czasie siedzenia. Skorzystaj z oparcia i zagłówka. Trzymaj stopy na ziemi i często zmieniaj pozycję. Dzięki temu kręgosłup się nie zastanie i nie będzie bolał po kilku godzinach pracy.

O plecach powinieneś myśleć także w czasie wolnym, np. podczas czytania albo oglądania telewizji. Wielu z nas w tym czasie leży w taki sposób, że fizjoterapeuci niejednokrotnie przecierają oczy ze zdumienia. W efekcie po czasie pojawia się ból, a nawet widoczne wady w postaci skrzywienia kręgosłupa. Dlatego też o właściwą postawę należy zadbać nie tylko podczas pracy, ale i w czasie leżenia przed telewizorem albo z książką.

W przypadku powracających dolegliwości bólowych pleców, warto zadbać o nieco większą aktywność. Nie mamy tu na myśli wyczynowego uprawiania jakiejś dyscypliny, ale wzbogacenie planu dnia o godzinkę jakiejś aktywności, np. spaceru, pływania, lekkiego biegania, jazdy na rowerze czy zabawy z dziećmi albo zwierzakiem. Na ból pleców mogą także pomóc ćwiczenia rozciągające, ale tutaj zawsze warto skonsultować się z fizjoterapeutą, który dobierze odpowiednie ćwiczenia.

Sportem, który doskonale wpływa na kondycję i postawę ciała jest squash http://squash-rzeszow.pl/ . Dyscyplina ta uważana jest za jedną z najbardziej dynamicznych i angażuje do pracy niemal każdą grupę mięśniową ciała. Squash pozwala budować mięśnie, wzmacnia ciało, poprawia koordynację i poprawia humor. Mimo iż sport ten jet szybki, nie musisz od razu biegać za piłką jak zawodowiec. Ważne, żebyś czerpał ze sportu przyjemność, a ciało samo Ci podziękuje.

Wszystkie komentarze (2)
Bożena

25.05.2021

Na ból pleców pomagają ćwiczenia rozciągające.

Adres IP: ***.***.**.36

Beata

20.04.2021

Nieprawidłowa postawa ciała wpływa na ból pleców.

Adres IP: ***.***.***.150

Napisz komentarz
Twoja ocena ogólna:

Inne przychodnie w Rzeszowie