Białe plamy na zębach, jak się ich pozbyć?

Białe plamy na zębach, jak się ich pozbyć?

Zauważyłeś na zębach białe plamki? Nie lekceważ ich, bo tego typu defekt może mieć wiele przyczyn. Białe plamki wyglądają jak kość. Każdy ząb zawiera miazgę, która jest mocno unerwiona. Szkliwo stanowi ochronę zęba i niemal w całości składa się ze związków nieorganicznych - fosforu i wapnia, a także magnezu, sodu i potasu. W sytuacji gdy proporcje wymienionych składników zostaną naruszone, na zębach zaczynają się pojawiać białe przebarwienia.

Dlaczego na zębach pojawiają się białe przebarwienia?

Przyczynami tego zjawiska mogą być zarówno niedobory, jak i podwyższony poziom pierwiastków. W przypadku gdy zmiany te pojawiają się u dziecka, istnieje duże prawdopodobieństwo, że to fluoroza. To schorzenie dotyczące osłabienia szkliwa, a występujące na zębach plamki są jedynie problemem natury estetycznej. U dzieci białe naloty występują w wyniku nadmiernego stosowania pasty z fluorem i ma miejsce przed wyrośnięciem zębów stałych. U osób dorosłych białe plamki na zębach mogą być oznaką niedoborów wapnia. To bardzo ważny dla organizmu oraz szkliwa pierwiastek, którego brak może dać się odczuć w formie odwapnienia szkliwa. Odwapnienie szkliwa można uznać za stan przedpróchnicowy. Demineralizacja szkliwa często dotyka osoby noszące stały aparat ortodontyczny. Jego obecność znaczne utrudnia dokładne czyszczenie zębów, a kwasy wydzielane przez bakterie mogą osłabiać szkliwo.

Inną przyczyną białych przebarwień jest hipoplazja (niedorozwój) szkliwa. W wielu przypadkach jest to efekt złych nawyków żywieniowych albo też chorób układu pokarmowego. Chodzi w szczególności o niedobory witamin A, C, D i K, a także wapnia, magnezu lub fluoru. Białe plamki mogą się pojawiać po kuracjach niektórymi lekami. Ich pojawienie może być także oznaką celiakii.
Istnieje kilka sposobów na zredukowanie widoczności białych plamek na zębach. Do tego celu można stosować specjalistyczne produkty stomatologiczne w postaci past polerskich. Skuteczne może być też wybielanie przy pomocy nakładek oraz lasera.

Zobacz: https://www.kolodziejczykowie.pl/uslugi/wybielanie  Kiedy jednak plamy okazują się bardzo oporne, wówczas doskonałym rozwiązaniem mogą być licówki ceramiczne.

Wszystkie komentarze (0)
Napisz komentarz
Twoja ocena ogólna:

Inne przychodnie w Rzeszowie