Badanie USG żył, do kogo się udać?

Badanie USG żył, do kogo się udać?

Badanie USG żył powinno być wykonane przez doświadczonego i wykwalifikowanego lekarza posiadającego wiedzę z zakresu ultrasonografii, a także flebologii. Badanie USG Doppler wykonuje się przy wykorzystaniu specjalistycznego aparatu USG. Dzięki wspomnianemu badaniu lekarz może sprawdzić stan ścianek żylnych, a także szczelność zastawek. Flebolog  , dzięki badaniu USG żył może potwierdzić lub wykluczyć niewydolność żylną, a także zobrazować kierunek przepływu krwi.

Jak wyglądają etapy badania?
Badanie Doppler składa się z kilku etapów, które mogą być wykonywane oddzielnie lub równocześnie. Przede wszystkim w pierwszym etapie wykwalifikowany lekarz flebolog powinien ocenić stan żył i ich drożność, aby wykluczyć rozwijającą się zakrzepicę. W tym przypadku nie tylko wykonywane jest badanie z wykorzystaniem USG, ale również próba uciskowa. Często badanie Dopplera lekarz z kończyn dolnych rozszerza na naczynia zlokalizowane w jamie brzusznej, okolicy podbrzusza, okolic odbytu lub klatki piersiowej. Kolejnym etapem badania jest sprawdzenie stanu zastawek żylnych - jest ono przeprowadzane w pozycji stojącej. W tym badaniu naczynia są uciskane dłonią lub palcami, dzięki czemu na USG można ocenić szybkość przepływu, a także powrotu krwi. Jeżeli krew powraca długo, oznacza to, że mamy do czynienia z niewydolnością żylną.

Dlaczego badanie USG żył jest ważne?
Badanie USG żył jest niezwykle ważne, ponieważ lekarz flebolog może dobrać najskuteczniejszą metodę leczenia - wybór odpowiedniej metody jest niezwykle ważnym zadaniem, ponieważ konieczna jest ocena anatomii pacjenta, a także budowy i stanu żył. Dzięki szczegółowemu badaniu USG żył wybierze odpowiednią metodę leczenia, np. skleroterapię, laserowe usuwanie żylaków czy tradycyjną operację, a może zabieg klejenia żył. W celu wykonania badania USG żył, warto wybrać się do lekarza, który wie dużo na temat ultrasonografii i ma biegłość w wykonywaniu tego typu zadań.

Wszystkie komentarze (2)
Barbara

25.05.2021

Również polecam pomoc flebologa.

Adres IP: ***.***.**.36

Marta

20.04.2021

Badanie dotyczące żył powinniśmy wykonać u flebologa.

Adres IP: ***.***.***.150

Napisz komentarz
Twoja ocena ogólna:

Inne przychodnie w Rzeszowie